Dantų implantai. Kaip teisingai pasirinkti?

Šiuolaikinėje odontologijoje pagrindinė priemonė siekiant atstatyti prarastus dantis fiksuotais protezais yra dantų implantas. Pasaulyje yra daugiau nei 400 skirtingų implantų gamintojų, tačiau ar visi jie vienodi ir kokiais kriterijais remiantis reikėtų rinktis dantų implantą? Priimti teisingą sprendimą, kai socialiniai tinklai mirga nuo reklamų, tariamų nuolaidų ir patarimų, tampa iš ties nemažu iššūkiu.

Implantuoto danties ilgaamžiškumą lemiantys faktoriai:

  • Implantuojančio gydytojo kvalifikacija ir patirtis;
  • Dantų implantų ir protezinių detalių kokybė;
  • Paciento sveikatos būklė, gretutinės ligos, higienos įpročiai ir motyvacija.

Renkantis gydytoją dantų implantacijai patartina pasidomėti jo kvalifikacija, darbo patirtimi.

Dantų implantacija  – chirurginė procedūra, kuriai reikalingos specialios žinios bei gebėjimas atpažinti ir suvaldyti nenumatytus atvejus, komplikacijas. 

Aukso standartas implantų gamyboje yra titanas. Šis metalas yra inertiškas bei biotolerantiškas ir pasižymi optimaliausiu kaulo ir implanto santykiu bei didžiausiu jo plotu. Danties implanto ilgaamžiškumui didžiausią įtaką turi kraštinio kaulo aplink implantą stabilumas ilgalaikėje perspektyvoje. Kitaip tariant, norint turėti sveiką implantuotą dantį, reikia užtikrinti kaulo aplink implantą stabilumą (netirpimą). Kaulo stabilumui aplink danties implantą įtakos turi daugybė faktorių: implanto ir atramos jungties tipas, implantacijos protokolas, implanto dizainas, danties protezo bei konstrukcijos tipas, implanto paviršius. 

Siekiant implanto prigijimo (osteointegracijos), dantų implantų paviršiai yra bioaktyvuojami, t.y., apdirbami specialiais metodais, kurie leistų implantui suaugti su kaulu. Implanto suaugimo su kaulu jungtį formuoja kaulo ląstelės (osteoblastai) ir titano oksidas. Daugybė implantų gamintojų, siekdami geresnės implanto integracijos su kaulu, sukuria agresyvaus sriegio dizainą ir tokiu būdu padidindami paviršiaus plotą gauna geresnę implanto fiksaciją kaule, tačiau nebūtinai kokybiškesnę implanto integraciją. Tik nedaugelis gamintojų investuoja į paviršiaus apdirbimą siekiant sukurti maksimaliai biotolerantišką kaulo ląstelėms paviršių. Klinikinėje praktikoje, priklausomai nuo implantacijos tipo, kaulo tūrio, porėtumo, paciento amžiaus, yra susiduriama su daug skirtingų situacijų, todėl skirtingos klinikinės situacijos reikalauja skirtingų implantų dizainų. Didelė dalis gamintojų, taupydami lėšas, neinvestuoja į kokybišką titano lydinį ir į paviršiaus apdirbimo technologijas ir tokiu būdu  neturėdamos gero ir kokybiško implanto paviršiaus, gamina implantus tik su agresyviu sriegiu ir nekokybišku titano lydiniu.

Iš visų, daugiau nei 400 skirtingų implantų gamintojų pasaulyje, tik trys kompanijos pasižymi aukščiausius standartus atitinkančiais dantų implantais ir jų paviršiais: Dentsply Sirona, Nobel Biocare ir Straumann.

Dažnai spaudoje, televizijoje ar viešojoje erdvėje skelbiama apie viso gyvenimo garantiją ar dantų implantus tarnausiančius visą gyvenimą. Tokiais atvejais vartotojas yra klaidinamas, dažniausiai dantų implantus parduodančių kompanijų. Kaip ir minėta anksčiau, dantų implantų ilgaamžiškumą lemia keletas veiksnių, vienas iš jų –  paciento sveikatos būklė, gretutinės ligos, higienos įpročiai ir motyvacija. Galbūt daliai pacientų dantų implantai tarnaus visą gyvenima, tačiau daugumai pacientų po kurio laiko reikės perprotezuoti ar net pakeisti dantų implantus naujais. Tai priklauso nuo daugelio faktorių: žmogaus amžiaus, gretutinių ligų, žalingų įpročių, individualios burnos higienos, sąkandžio tipo, gretimų dantų ar implantų būklės ar kramtomųjų raumenų parafunkcijos. Todėl dantų implantacija, dažnu atveju, yra kompleksinio gydymo dalis ir gydymas neapsiriboja tik implanto įdėjimu bei suprotezavimu, tačiau reikalauja visapusiško požiūrio į tai.

Patiko straipsnis? Pasidalinkite juo